Jednotná v rozmanitosti! Tak zní oficiální motto EU a pro cestování po Evropě platí obzvlášť. Na relativně malé ploše najdeš tolik rozdílných kultur a jazyků jako málokde na světě. Tak propoj pár svých vysněných destinací a hurá na eurovíkend! A nezapomeň, že na takovou cestu je ideální zvolit železniční dopravu a využít třeba Interrail jízdenku, díky které můžeš po zvolenou dobu neomezeně cestovat po 33 evropských zemích.
Svoboda cestovat
Potřebuješ s sebou do Chorvatska ještě kuny a seženeš tam dobré pivo? A co ty členské státy EU – pamatuješ si, které evropské země do unie patří, a které se ještě do party nepřidaly? Možná právě tohle kritérium ti pomůže rozhodnout se, kam by ses v Evropě nejraději přestěhoval*a. Víš proč?
Kde mají v Evropě nejlepší pivo?
Je to Plzeň? Nebo si dáš radši belgický speciál? A co weissbier z Německa nebo irský Guinness? Je fajn mít v životě jistoty – a to, že po dobrém pivu v Evropě nemusíš dlouho pátrat, to je jedna z nich.
Jaké evropské země nejsou v EU?
Zbývá jich celkem dost, tak si je pojďme rozdělit.
Mezi takzvané kandidátské země (to znamená státy, které usilují o členství v EU) patří Albánie, Bosna a Hercegovina, Gruzie, Moldavsko, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko, Turecko a Ukrajina.
Státy, které v EU nejsou a ani o členství aktivně neusilují, jsou Švýcarsko, Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Bělorusko. Neznamená to ale, že s EU v mnoha ohledech nespolupracují. Například Norsko, Island a Lichtenštejnsko jsou součástí Evropského hospodářského prostoru, který zajišťuje volný pohyb osob a zboží, a spolu se Švýcarskem tyto tři země patří do Schengenského prostoru. Ten umožňuje překračování hranic bez hraniční kontroly. Co se týče Běloruska, situace je vzhledem k tamějšímu stavu demokracie a lidských práv výrazně odlišná a EU na tento stát naopak dlouhodobě uvaluje sankce.
A pak je tu Velká Británie, která se pro opuštění Evropské unie rozhodla v referendu v roce 2016. Formálně se pak brexit datuje k 31. lednu 2020, některá vyrovnání se ale řeší dodnes, a nejspíš ještě nějakou dobu řešit budou.
Kam se přestěhovat po Evropě?
Destinací je spousta, ale důležité je hlavně to, že se v rámci EU vážně můžeš rozhodnout takřka ze dne na den a prostě jet. Nemusíš měsíce čekat na víza a shánět si pracovní povolení. Jednoduše se sbalíš a vyrazíš – za sluníčkem do Portugalska, za sněhem do Alp v Rakousku… Evropa má všechno, stačí si vybrat.
Proč Češi jezdí tolik do Chorvatska?
Jazyk, pivo, nostalgie! Dovolená v Chorvatsku je prostě pro Čechy tradicí.
Pobřeží Jadranu je podle posledních průzkumů stále top dovolenkovou destinací Čechů. Do Evropské unie Chorvatsko přistoupilo v roce 2013 a od ledna roku 2023 je také v eurozóně. Je tedy pro Čechy výborně přístupné, a ani ty kuny už směňovat nemusíme! Stačí si vybrat eura a máš vystaráno na dovolenou ve Splitu i na eurovíkend kolem pobřeží Atlantiku.
NĚCO NAVÍC
Podle výzkumu Rozděleni Evropou agentury STEM lidé mladí lidé oceňují na členství v EU nejvíce možnost cestovat, pracovat a studovat v zahraničí. S Radiem Wave jsme připravili třetí speciál podcastu Studovna! Tentokrát na Budějovickém Majálesu jsme uspořádali debatu na téma svoboda cestovat.