Lidská práva

Top místo v Evropě na svatbu? A na co všechno kromě lásky můžeš v Evropě věřit? A vůbec, co se vlastně v EU může a nemůže? Jedno je jasné, nikdo ti nemůže zakázat volit! Tak si nenech ujít volby do Evropského parlamentu.

Co v EU nemůžeš dělat?

Nemůžeš třeba zkejsnout na hranicích s Itálií, protože u sebe máš jen občanku, a ne pas. Ale teď vážně. Co se ti v EU zkrátka nemůže stát? Listina základních práv Evropské unie ti zaručuje práva a svobody, ať už jsi kdekoli. V EU tě například nemůže nikdo mučit. Nikdo tě nemůže nutit pracovat nebo s tebou zacházet jako s otrokem. Nikdo ti nemůže zakazovat myslet si, co chceš, vyjadřovat se, jak chceš, založit nebo nezaložit rodinu… you name it. Možná si to neuvědomuješ, ale spousta našich základních práv a svobod, které považujeme za úplnou samozřejmost, pramení právě v legislativě Evropské unie.

Co najdeš v Listině základních práv?

Kdy se může používat cenzura?

Evropa je jednou z nejliberálnějších a nejtransparentnějších částí světa. I svoboda má ale své hranice, a to především tam, kde svoboda jednoho člověka zasahuje do svobody člověka druhého. Možná je lepší ukázat to na příkladu – platí třeba zákaz nacistických projevů a vybízení k násilí. V EU mají právě z tohoto důvodu příslušné orgány pravomoc vydat příkaz na odstranění obsahu, který například nabádá k terorismu nebo jiné extremistické násilné činnosti.

Jak fungují církve v EU?

Svobodně. Mezi tvoje základní práva patří právě náboženská svoboda. Můžeš se hlásit k libovolné víře a své náboženské vyznání nebo přesvědčení projevovat. Nebo se taky nemusíš hlásit k žádné víře. Je to jenom tvoje věc!

Většina věřících Evropanů se hlásí hlavně ke křesťanským církvím, zastoupena je ale také i víra židovská, hinduistická a sunnitský islám. Kulturní rozmanitost se zrcadlí nejen v dějinách a kultuře, ale i v náboženském vyznání.

Kde mít svatbu v EU?

Líbánky na fancy château na jihu Francie? Instafriendly svatba na útesu v Norsku? Nebo si prostě říct svoje ano v kempu někde u Berounky? Na tuhle otázku není žádná správná odpověď, ale stojí za zmínku, že ne všichni v EU mají nekonečno možností.

Stále je v EU 12 zemí, kde manželství pro všechny není uzákoněno a stejnopohlavní páry tak nemají stejná práva jako ostatní. Víc najdeš třeba na webu Queer Geography:

Jak je to s manželstvím pro všechny v EU?

Od kolika let můžu pracovat v EU?

Obecně platí, že ve většině případech je věková hranice stanovena na 15 let. Děti mladší tohoto věku jsou ještě zpravidla školou povinné a nemohou být zaměstnané. Přijde ti, že to vždycky tak úplně nesedí? Fair enough, existuje totiž spousta výjimek, které práci povolují i dětem mladším 15 let. Pokud chceš třeba točit reklamu nebo jít na stáž v rámci studia, není to za stanovených podmínek problém. A taky samozřejmě záleží na tom, ve které zemi právě jsi.

NĚCO NAVÍC

Mají všichni stejná práva napříč celou Evropskou unií? Patří Česká republika opravdu na západ? V únoru jsme dali dohromady mezigenerační rozhovory s queer lidmi a jejich rodinami.

Díky, že (ne)můžem