Zabalit se do vlajky, přijít v kostýmu nebo v teplákách? Nakonec je to jedno, hlavní je přijít a využít příležitost, jak si zvolit budoucnost! Jo, a nezapomenout občanku.
Jak fungují eurovolby
Přemýšlel*a jsi už někdy nad tím, co je ten nejlepší outfit k volbám, kolik máme vlastně v Evropském parlamentu poslanců, nebo co dělat hned po tom, až v červnu odvolíš?
Má Česká republika v EU význam?
Jak zaznělo ve videu, je to oboustranné. Česká republika v Evropské unii určitě význam má, stejně tak jako má EU význam pro nás. Můžeme díky ní do spousty zemí cestovat bez zdlouhavých kontrol, nakupovat bez cla nebo studovat v zahraničí. Především nám ale umožňuje být součástí většího celku, který hájí demokratické hodnoty a lidská práva, a který má ve světě silnější hlas. Ten pak můžeme jako členský stát s 21 poslanci usměrňovat a uplatňovat.
Kolik má ČR europoslanců?
Česká republika má v Evropském parlamentu 21 poslanců, kteří jsou voleni přímo občany na 5 let. Věková hranice voličů se může v různých evropských zemích lišit, v České republice je každopádně stanovena na 18 let. Pro kandidaturu je pak nutné splnit dvě podmínky – dosáhnout alespoň druhý den voleb věku 21 let a (stejně jako v případě voličů) být svéprávný*á. Chceš se dozvědět, proč má Česko právě 21 europoslanců nebo jaké pravomoci mají? Zjistíš to třeba tady!
Co dělat po volbách?
Nejdřív volím, potom piju!
Povolební čas je ideální příležitostí zajít společně na pivo, pozvat svůj crush na povolební rande nebo si prostě jenom užívat slunečného volebního víkendu.
V neděli večer pak taky nezapomeň sledovat výsledky! U eurovoleb se totiž průběžného sčítání hned po uzavření volebních místností nedočkáš. Vzhledem k tomu, že se v různých zemích volí v jiné dny, je sčítání hlasů a zveřejňování výsledků na programu až ve chvíli, kdy skutečně odvolí občané všech států. Zmírní se tak riziko možného ovlivnění samotných výsledků voleb nebo volební účasti.
Takže save the date, 9. června večer!
Kdy jsou volby do Evropského parlamentu?
Volby do Evropského parlamentu se v Česku už tradičně konají ve dvou volebních dnech, a to v pátek a v sobotu 7. a 8. června. Společně s Itálií jsme tak jedinými státy, kde jsou volební dny dva. Zapiš si to do kalendáře a volby můžeš spojit třeba s výletem, brunchem nebo večerním drinkem! V dalších státech Evropské unie volby probíhají mezi 6. a 9. červnem, konkrétní datum si každá členská země určuje sama. Jako úplně první budou ve čtvrtek 6. června volit občané Nizozemska, většina ostatních států pak volební den naplánovala na neděli. Aby nedošlo k ovlivnění průběhu voleb, první výsledky se začnou zveřejňovat až v podvečer 9. června.
A kde můžeš volit?
Svůj hlas můžeš odevzdat ve volební místnosti v místě vašeho trvalého bydliště. Pokud chceš volit na jiném místě v České republice, musíš si včas požádat o vydání voličského průkazu, který ti umožní volit v jakémkoli volebním okrsku v Česku.
NĚCO NAVÍC
Další fun facts k tomu, jak volby probíhají nejenom u nás, ale i v dalších zemích Evropské unie, najdeš třeba na stránkách Evropského parlamentu.