Tipuješ desítky? Miliony? EU oficiálně společnou armádu nemá. Je na každém státu, kdy a jak se chce bránit. Hlavně v posledních deseti letech ale vzniká spousta iniciativ, které chtějí zefektivnit společnou obrannou strategii Evropské unie. V roce 2017 vznikl Evropský obranný fond, a taky tu máme třeba PESCO – za touhle zkratkou se skrývá proces, který má strukturovaně prohlubovat spolupráci v obraně.
Bezpečnost
Má vlastně EU nějakou armádu? Cítíš se na Slovensku bezpečně a víš, jak se zachovat při setkání s medvědem? Souvisí to spolu nějak? Your call, ale je určitě fajn vědět, kde všude v EU tě bez problému ošetří.
Kolik má EU vojáků?
A nezapomeň na to NATO! Hehe. Letos v březnu jsme oslavili 25. výročí od vstupu České republiky do NATO, aka Severoatlantické aliance, která nám a dalším 31 státům hlídá záda. Respektive si je hlídáme navzájem, a to je super!
Je na Slovensku bezpečno?
Je. V celosvětovém kontextu patří Slovensko stále k velice bezpečným zemím. Šance, že tě někdo okrade, nebo ti ublíží, je dost malá. Ale dneska tu máme i jiné, takzvané hybridní hrozby. Šíření dezinformací je několikanásobně častější než rozdávání ran pěstí, a bezpečné to rozhodně není. Naopak. Objektivní veřejnoprávní média a důraz na pravdivé informace jsou pro bezpečnost v dnešním světě zásadní. Na Slovensku, ale taky kdekoliv jinde.
Co dělat při setkání s medvědem?
Na tohle by možná z vlastní zkušenosti líp odpověděli naši slovenští sousedé. Rozhodně neutíkat – před problémem neutečeš, je lepší se mu postavit čelem. Nebo se před ním schoulet do klubíčka, it’s up to you.
Kde platí Evropský průkaz zdravotního pojištění?
Díky EU se nemusíš bát, že tě na tripu po Evropě nikdo neošetří. Evropský průkaz zdravotního pojištění platí ve všech členských zemích EU, ale taky na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku nebo Švýcarsku. A že si nejsi jistý*á, co to ten evropský průkaz vlastně je? Určitě ho máš v peněžence taky. Jedná se o kartičku pojištěnce, vybavuješ si tu modrou barvu a hvězdičky v kruhu?
Je v Česku legální marihuana?
Jak se to vezme. Pěstování technického konopí je v Česku, stejně jako ve spoustě dalších evropských zemích, za určitých podmínek legální. Rekreační užívání marihuany je ale věc jiná. Jedinou zemí, ve které je spotřeba konopí tolerovaná (pozor, ne legální!), je Nizozemsko. Otázka legalizace je ale na stole už dlouho, a to jak v Česku, tak i jinde v EU.
NĚCO NAVÍC
Miliony Evropanů si pamatují dobu, kdy nesměli říkat, co si myslí. Ale zažili také změnu – díky síle demokracie.
Tohle je jejich vzkaz: Neber demokracii jako samozřejmost! Využij svůj hlas. Nenech za sebe rozhodovat ostatní.