Co dělají europoslanci?

Chceš kandidovat do Evropského parlamentu? Klidně můžeš! Co europoslanci a europoslankyně vlastně dělají a jak tráví volný čas? A jaký mají plat?

Jak by měl*a vypadat ideální europoslanec*kyně?

Hlavně by se neměl*a schovávat ve své kanceláři a naopak aktivně na evropské úrovni reprezentovat zájmy občanů své země. Měl*a by takovou úlohu brát s respektem a zodpovědností.

Jak by to nemělo vypadat? Na to se můžeš podívat v seriálu Parlament, který najdeš na iVysílání a rozhodně se u něj zasměješ!

Bingewatchuj tady

Může mít europoslanec tetování?

No jasně! Demokracie je svoboda projevu! Toho slovního a jakéhokoliv jiného.

Kandidovala Anna Geislerová do Evropského parlamentu?

Proč zrovna Anna Geislerová? Ta do europarlamentu nikdy nekandidovala, ve filmu si ale dokonce zahrála si českou prezidentku.

Co dělají europoslanci?

Evropský parlament, a tudíž jeho europoslanci, mají na starost evropskou legislativu. Nemohou samotná nařízení a směrnice navrhovat, to mají na starosti eurokomisaři, ale detailně je projednávají, posléze o nich hlasují a jednotlivé předpisy schvalují. Především reprezentují evropské občany a jejich zájmy. Jsou pojítkem mezi lidmi a institucemi!

Rozdíly mezi právními předpisy EU

Pamatuješ si, kolik europoslanců Česko má? 21. A nejméně tolik ti taky musí být, pokud bys chtěl*a někdy do europarlamentu kandidovat. Práce je to docela pestrá – jednání ve výborech a frakcích, hlasování na plenárních zasedáních, europoslanci se zkrátka nenudí. A co europoslancům chybí ve znalostech, to doženou svojí výmluvností. Jako v seriálu Parlament:

Realita nebo fikce?

A co to jsou frakce?

Nejenže jsou europoslanci členy politických stran tady v České republice, jsou také členy takzvaných frakcí. Těch je v Evropském parlamentu v současné době celkem sedm:

Přehled frakcí

Frakce jsou vlastně politické skupiny v Evropském parlamentu. Každá z nich má svou vnitřní organizaci a směřování, a také jsou podle nich europoslanci usazeni v jednacím sále. Europoslanci mohou být členy právě jedné frakce, nebo patří mezi nezařazené poslance*kyně. Europoslanci ve frakcích společně projednávají zprávy z jednání a předkládají různé pozměňovací návrhy. Nakonec se shodnou na společném postoji frakce, nicméně samotné hlasování už je čistě na europoslancích.

Kolik berou europoslanci?

Všichni europoslanci a europoslankyně mají stejný plat – a to 7 853,89 EUR čistého, což je v přepočtu necelých 200 tisíc Kč. Btw, čistý plat poslanců v našem českém parlamentu je přibližně 95 tisíc korun.

Kolik času stráví europoslanci na cestách?

Fakt hodně! Sídla Evropského parlamentu jsou totiž hned tři – ve Štrasburku, Bruselu a Lucemburku. Mezi pravidelné aktivity europoslanců a europoslankyň tak patří pendlování mezi těmito městy. Nejvíce času ale tráví ve Štrasburku, kde se konají plenární zasedání. V Lucemburku pak sídlí většina administrativního aparátu a v Bruselu se pořádají doplňující zasedání a schůze výborů. A to jsme ani nezmínili, jak často se europoslanci vracejí do své domovské země.

NĚCO NAVÍC

Přiblížíme ti Evropský parlament přímo z Bruselu! Připravili jsme pro tebe ve spolupráci s iniciativou „Zavolíme!“ předvolební debatu od studentů pro studenty. Podívej se na záznam! Vysílali jsme do škol 26. dubna, diváci se mohli na dálku ptát kandidátů na to, co je zajímá. Součástí videa jsou také tři tematické spoty k jednotlivým částem: Česko a EU, Zelená Evropa, Svoboda a bezpečí.